( Zaštita kulturne baštine )

Uloga kulturne baštine u procesima održivog razvoja i izgradnji miroljubivog društva zauzima važnu ulogu. Zato međunarodne organizacije zakonskom regulacijom određuju globalne okvire ponašanja spram baštine, a Europska unija financijskim instrumentima omogućava realizaciju programa i projekata za njeno očuvanje i zaštitu.

Park prirode Blidinje prirodna je geografska i povijesna cjelina u kojoj se tisućljećima odvijao intenzivan život različitih civilizacija koje su ovdje ostavile tragove svog postojanja. Kontinuitet naseljavanja ovog prostora može se pratiti preko brončanog, željeznog i rimskog doba.

Promicanje ideje važnosti zaštite našega kulturnog nasljeđa jedno je od strateških područja djelovanja udruge Meridijan.

Kulturna baština nije ograničena samo na one elemente koje su nacionalna tijela službeno priznala kao takva već uključuje i one elemente koje lokalno stanovništvo i lokalna tijela smatraju baštinom, stoga ona uključuje usmene tradicije i izražavanja, tradicionalne zanate, alate i oruđa, narodnu umjetnost, tradicionalnu glazbu i nošnje te različite društvene prakse, običaje i različite tradicionalne manifestacije.

Osim doprinosa stvaranju miroljubivog i demokratskog društva, zaštita i održavanje kulturne baštine izdiže turizam na viši rang kvalitete i ponude, zato kulturna baština ovoga kraja zaslužuje veću brigu i posvećenost. Visok stupanj promocije arheoloških lokaliteta i etnološke baštine koji daju uvid u povijest područja Blidinja poboljšavaju kvalitetu razvoja turizma. Prepoznavanje značenja baštine zajednička je odgovornost svih nas kako bismo očuvali trag svojih predaka u povijesti ove zemlje. Projektima očuvanja i valorizacije kulturne baštine Meridijan želi dati doprinos stvaranju autentičnog kulturnog iskustva koje će doživjeti svi posjetitelji Parka.

  • Jačanje svijesti o važnosti zaštite materijalne i nematerijalnu baštine područja Parka prirode Blidinje. Promicanjem šireg razumijevanja baštine i njezinog značenja za zajednicu i društvo potičemo javnost da shvati da običaji naših pradjedova i mjesta na kojima su živjeli nisu sami po sebi važni za kulturnu baštinu. Oni su važni i zbog značenja koje im mi pridajemo i vrijednosti koje predstavljaju za povijest Bosne i Hercegovine. Širenje svijesti o važnosti kulturne baštine uključivanjem sve većeg broja pojedinaca i lokalne zajednice rezultirat će očuvanjem vrijedne baštine ovog područja
  • Promocija kulturne baštine putem digitalnih medija. U srpnju 2020. godine smo pokrenuli projekt uspostavljanja web portala E-tno zbirka čiji je cilj sakupljanje tradicionalnih alata i predmeta kojima su se služili naši stari na području Parka prirode Blidinje, njihova digitalizacija i promocija kulturne baštine. Cilj projekta pridonosi razvoju kulture i usklađen je sa strategijom kulturne politike u BiH jer promovira kulturne vrijednosti putem medija, te teži očuvanju kulturne baštine u BiH.
  • Važnost uloge kulturne baštine u izgradnji miroljubivog i demokratskog društva u našoj zemlji te u procesima održivog razvoja i unaprjeđenja kulturne raznolikosti. Iznimno je važno mlađim generacijama pružiti informacije o kulturnom nasljeđu područja u kojem žive.
  • Jačanje sinergije između organizacija civilnog društva i lokalne zajednice je preduvjet za očuvanje kulturne baštine, te postizanje održivog razvoja. Uključivanjem lokalne zajednice kao jednog od ključnih aktera u proces zaštite i očuvanja kulturne baštine dodatno se utječe na podizanje svijesti o vrijednosti kulturne baštine, te povećanju motiviranosti za revitalizaciju zaboravljenih praksi i znanja.
  • Bosna i Hercegovina zemlja je kandidatkinja za ulazak u Europsku uniju. Budući da ovo područje baštini izuzetnu kulturu i običaje, nadolazeće razdoblje otvara mogućnosti za mnoge projekte iz područja kulturnog turizma i ima realne mogućnosti turističke valorizacije.
  • Park prirode Blidinje je područje s izraženom baštinom koja može pridonijeti održivom gospodarskom razvoju na dobrobit lokalne zajednice. Bitan aspekt kulturne baštine za Park prirode Blidinje čini nematerijalna kulturna baština koja obuhvaća govor, običaje, vještine i znanja lokalne zajednice. Važan dio nematerijalne kulturne baštine odnosi se na lokalne legende, priče i predaje kojih je na ovom području zaista mnogo. Potrebno je uložiti napore kako bi se osiguralo da se ovi često nepriznati oblici baštine ne zanemare i prepuste zaboravu.

Očuvanje prirode i okoliša

Izgradnja trajne i učinkovite platforma za povezivanje ljudi i razvijanje komunikacije s ciljem promicanja interesa lokalne zajednice.

Budući održivi razvoj zajednice

Poticanje savjesne primjene gnjojiva u poljoprivrednoj djelatnosti kako bi se smanjilo zagađenje i očuvalo tlo, jezero i životinjski svijet koji je u njemu nastanjen.

Zaštita kulturne baštine

Promicanje znanja o osnovnim ekološkim načelima i suživotu s prirodom, za postojan razvoj i zdravu budućnost novih naraštaja.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...